Hírek

A tagállami igényekhez igazodó, a kis- és középvállalkozásokra koncentráló hitelezési politikát várunk az Európai Fejlesztési Banktól

2021. 07. 06.

Az Európai Parlament (EP) ma plenáris vitát tartott az Európai Beruházási Bank (EIB) 2020 évi pénzügyi tevékenységéről. Győri Enikő, fideszes EP-képviselő emlékeztetett: „Európát térdre kényszerítette a koronavírus okozta válság. Így a legfontosabb feladatunk, hogy a gazdaságot mielőbb talpra állítsuk.” A képviselő négy fontos pontra mutatott rá, amivel az EIB elősegítheti a gazdasági helyreállítást.

A jövőorientált gazdaságfejlesztés központi eleme a digitális és zöld átállás. Azonban itt is fontos a fokozatosság és igazságosság: egy régiót sem hagyhatunk hátra, s figyelembe kell venni, kinek mekkora terhet jelentenek a klímabarát beruházások. A fejlesztési programoknak továbbá földrajzi értelemben is tisztességesnek kell lenniük, s az elmaradottabb országoknak kellene előnyt biztosítani a hitelezés során.

Győri Enikő azt is aláhúzta: az EIB-nek sokkal szorosabban kellene együttműködnie a nemzeti fejlesztési bankokkal, mert „csak így tudjuk összehangolni az uniós, nemzeti és regionális fejlesztési programokat”. A magyar képviselő sürgette, hogy az EIB „legyen fogadókész a tagállamoktól érkező kérések iránt”.

A zöld átmenethez kapcsolódóan a környezetvédelmi fenntarthatóság mérésének mikéntje is lényeges:„Mérjük mindenhol egységesen a haladást, tehát hogy ki hol tart a kitűzött gazdasági célok teljesítésében. Az átláthatóság segíti a célok elérését, és hogy fel se merülhessen a kettős mérce vádja”. Győri Enikő felszólította a bank képviselőit, hogy rendszeresen osszák meg a környezeti fenntarthatóság mérésére vonatkozó módszertant és mutatószámokat a nemzeti fejlesztési és partnerbankokkal. A magyar politikus leszögezte: „Ez is hozzájárulna egy egységesebb rendszer kialakításához, amely elősegíti a fejlesztési programok gyorsabb és hatékonyabb megvalósítását”.

Emellett a képviselő a kis- és középvállalkozások támogatására is felhívta a figyelmet, hisz őket hatványozottan rosszul érintette a koronavírus okozta gazdasági válság. Figyelmeztetett, hogy a szektor nem csak az elvek szintjén érdemel fokozott figyelmet, hanem a gyakorlatban is. A kkv-knak a lehető leggyorsabban kell támogatáshoz jutnia: „Így érhetjük el, hogy az életképes projektek megvalósulnak, javul a versenyképesség és Európa maga mögött tudja hagyni végre a válságot” – zárta beszédét a magyar képviselő.