Hírek

A polgárokat az intézményi kérdésekkel szemben az Unió versenyképessége és ellenállóképessége foglalkoztatja

2020. 10. 29.

Az Európai Parlament Alkotmányügyi Bizottsága (AFCO) az európai választások áttekintéséről szóló jelentésről szavazott. A jelentés kapcsán Trócsányi László kifejtette, hogy annak valóban az európai választások tapasztalataira kellene fókuszálni, továbbá rámutatott, hogy az uniós polgárokat nem az olyan intézményi kérdések érdeklik, mint a transznacionális lista, vagy a csúcsjelölt-rendszer bevezetése.

Trócsányi László fideszes európai parlamenti képviselő üdvözölte az európai választásokról szóló vitát, hiszen egy demokráciában rendkívül fontos az önreflexió, a számadás a sikereinkről és kudarcainkról. Ugyanakkor sajnálatát fejezte ki amiatt, hogy a jelentés kidolgozásánál nem minden képviselőcsoport álláspontját vették kellő súllyal figyelembe. Kijelentette, hogy a jelentés célja az európai választások tapasztalatainak összegzése lenne és nem a transznacionális lista kialakítására és a csúcsjelölt-rendszerre vonatkozó törekvések előmozdítása, amelyek nem foglalkoztatják a polgárokat. A polgárok egy olyan Európai Uniót szeretnének, amely versenyképes, erős gazdasággal bír, amely megfelelő választ ad a különböző kihívásokra, mint a migráció, a terrorizmus vagy a munkahelyteremtés.

A jelentésben szerepel a választójogi korhatár 16 évre való csökkentése, mint jogharmonizációs javaslat a tagállamok számára. Trócsányi László szerint ez a célkitűzés egy jogász számára értelmezhetetlen, hiszen a 18. életévét be nem töltött személyek még egy ingatlant sem tudnak vásárolni gyámhatósági engedély nélkül saját vagyonukból számos tagállamban. A tervezet továbbá olyan kérdésekre is kitér, amelyek az európai választásokhoz nem kapcsolódnak, mint például a biztosok számának csökkentése, ami a kisebb tagállamoknak egyértelműen hátrányos. Olyan hatáskörbővítéseket helyez kilátásba az Európai Unió intézményei javára, amit nem előzött meg sem megfelelő előkészítés, sem hatásvizsgálat, sőt, a szerződésekkel való összhangjuk is kétséges.

Trócsányi László javaslatot tett az Alkotmányügyi Bizottság munkájának keretében, hogy a szubszidiaritás elvének és arányosság elvének gyakorlati alkalmazásáról érdemi, tartalmi vitát kellene folytatni az Európa Jövőjéről szóló Konferencia keretében – szemben a jelentésben szereplő transznacionális lista és csúcsjelölt-rendszer szükségességének hangsúlyozásával.