Hírek

A nők szerepének erősítése a családok és gyermekek sikeres jövőjének kulcsa

2020. 11. 25.

Ma délelőtt került megrendezésre az Európai Roma Információs Iroda (ERIO) és szakmai partnere rendezésében, valamint az Európai Bizottság részvételével „A család a roma gyermekek oktatásáért” című konferencia, mely „A roma nők szerepének erősítése a roma gyermekek oktatásában” nevű projekt szakmai elemeit  és hatását vitatta meg. Járóka Lívia, az Európai Parlament fideszes alelnöke szerint a nemek közötti egyenlőség előmozdítására és a nők szerepének erősítésére Magyarországon már rengeteg jó gyakorlat létezik.

Járóka Lívia nyitóbeszédében kiemelte: „A nemek közötti megkülönböztetés megszüntetése és a nők helyzetének, döntési lehetőségeinek megerősítése kulcsfontosságú a családok, közösségek és nemzetek egészségének és fejlődésének szempontjából”. 

A képviselő elmondta, hogy az elmúlt évtizedekben elért fejlődés ellenére a lányok és a nők millióinak életét a mai napig beárnyékolja a diszkrimináció, a kiszolgáltatottság és a szegénység, különösen igaz ez a roma közösségek körében. A képviselő szerint kiemelten fontos, hogy törődjünk a roma gyermekek egészségével és jólétével, és tovább dolgozzunk azon, hogy a roma nők és lányok egyenlő eséllyel férhessenek hozzá az oktatáshoz, a közszolgáltatásokhoz  és a gazdaság lehetőségeihez.

Az Európai Parlament alelnöke megjelölte a legfontosabb teendőket a problémák kezelésére: a megfelelő színvonalú oktatás és jogszabályi keretrendszer kialakítása, a romák, és kiemelten a roma nők identitását erősítő programok, a roma férfiak és fiatalok aktív szerepvállalásának elősegítése és a módszertanilag megalapozott kutatások és elemzések alkalmazása.

„A legfontosabb intézkedések közé tartozik a szülők és a közösségek ösztönzése a lányok oktatására történő odafigyelésre. A nemi megkülönböztetés kiküszöbölésére irányuló programokat be kell építeni az EU és a nemzeti kormányok költségvetési terveibe. Továbbá jogszabályi szinten fel kell lépni a családon belüli erőszak minden formája ellen” – véli Járóka. A jobb adatok és elemzések kritikus fontosságúak az anyák halálozása, a nők elleni erőszak, az oktatás, a foglalkoztatás, a bérek, a fizetés nélküli munka és az időfelhasználás, valamint a politikában való részvétel terén.

„A roma nők körülményeinek javítása, melyre Magyarországon már rengeteg jó gyakorlat van, kulcsfontosságú a gyermeknevelés és oktatás érdekében is. Mindannyian felelősek vagyunk, és cselekednünk kell, hogy ambícióink valósággá váljanak” – zárta beszédét Járóka Lívia.