Hírek

A magyar Camino, az örökség ösvénye, lélekemelő betekintés Magyarország természeti és kulturális kincseibe –

2024. 12. 15.

Győri Enikő nyitóbeszéde

2013-ban egy figyelemre méltó művész, Burger Barna fotós beteljesítette gyermekkori álmát, és végigjárta az Országos Kéktúrát. Ebből az élményből született ez a kiállítás.

Egy 27 szakaszból álló útvonalról beszélünk. 2020-ban a National Geographic a világ 25 leginkább ajánlott utazási célpontja közé sorolta. 100 csúcsot (habár magyar viszonylatban csúcsokat), 150 pecsételőhelyet, 340 óra gyalogtúrát, közel 1180 km-t, 31.000 m szintemelkedést és több mint 10.000 sikeresen teljesítő embert jelent.

A túraútvonal az ország nyugati határától (Írott-kő) indul, és az északkeleti Zempléni-hegységig nyúlik, magába foglalva hazánk legtöbb földrajzi régióját. A túrázók útjuk során találkoznak Magyarország természeti szépségeivel és kulturális kincseivel. Az ösvény történelmi városok és falvak mellett halad át és olyan híres bortermelő vidékeken, mint Eger és Tokaj. Tapasztalt kéktúrázóként elmondhatom, hogy ez nem csak sport, hanem életfilozófia is. Bár ma hiányzik belőle a Camino zarándokút vallási konnotációja, ugyanúgy spirituális. És hadd emeljem ki, hogy 1938-ban Szent István zarándoklatként kezdődött, első királyunkról, a magyar államalapítóról kapva a nevét. A természet közelsége, egyszerűsége, az állandó kihívás és a szabadság vegyes érzése életre szóló élményt nyújt. Minden lépés tele van izgalommal, kétséggel és önreflexióval. Mert a túra során önmagunkat is le kell győzni.

És akkor ott van a művész, a kortárs magyar fotográfia budapesti születésű alakja. Burger Barna pályafutása során több rangos magazinnak dolgozott, portréiban kivételes érzékenységgel örökített meg közéleti személyiségeket és épületeket. Műveit nemcsak Magyarországon, hanem New Yorkban, Berlinben és Lipcsében is kiállították. 2009-ben a Frankfurti Könyvvásáron a magyar standot kortárs magyar írók, köztük a Nobel-díjas Kertész Imre portréi díszítették. Burger Barna súlyos betegsége ellenére tovább alkotott, maradandót hagyva a magyar vizuális kultúrában.

Nagyon fiatalon elhunyt, hátrahagyva feleségét és három kisgyermekét. Köszönjük Fanni, hogy ma itt vagy velünk.

Barnát a politika világában, fotósként ismertem meg. A fontos eseményeket, pillanatokat finoman örökítette meg, miközben észrevétlen maradt. Nem hangszerelt jeleneteket; ehelyett megragadta a pillanatot. A Kéktúra befejezésekor több ezer fényképet készített. Kék vándor című albumát a Magyar Természetjáró Szövetség adta ki. Gondolatait a hosszú út során Kőrösi Zoltán örökítette meg, létrehozva egy „töredékes naplót”, ahogy Barna nevezte. Nem volt a szavak embere; képeken keresztül gondolkodott és kommunikált.

Vannak, akik gyalog, mások kerékpárral vagy lóháton teszik meg a Kéktúrát. Meg lehet csinálni egyszerre vagy szakaszokban. Nincs időkorlát. Eddig 97%-át teljesítettem. Barátokkal évek óta rójuk a kilométereket. Végig csináltam a spanyol El Caminot is és elmondhatom, hogy a túrával olyan dolgokat tapasztaltam meg, amiket egyébként soha. Oldja a feszültséget, segít átélni és elmerülni a Barna által „vad, szelídítetlen, buja és gyönyörű” természetben, átadni magunkat neki. Vannak pillanatok, amikor még „csend is hallható”.

A nyomvonal teljesítése mélyen személyes élmény, de egyben közös élmény is mindannyiunk számára. Séta közben nem csak a táj és a kulturális csodák fedezhetők fel, hanem az ott élő emberek és önmagunk is. Határokat feszeget.

A túrázó legbecsesebb tulajdona a túranapló, magammal hoztam az enyémet. Útközben mindannyian szenvedélyes pecsétgyűjtőkké válunk, akárcsak a gyerekek.

A túrázónak végül egyetlen félelme marad: mi történik, ha vége? Mivel mindig úton kell lennünk, új kihívásokat kell találnunk. A megoldás: az ösvény kibővült az Alfölddel és a Dél-Dunántúllal. Tehát új célok születnek.

Mivel közel van a karácsony, hadd fejezzem be egy a szívemhez közel álló bibliai idézettel, amit Jézus mondott halála előestéjén, hogy felkészítse hűséges apostolait a nehézségekre: „Én vagyok az út, az igazság és az élet .” (János 14:6)

Hölgyeim és uraim, engedjék meg, hogy köszönetet mondjak elnökünknek, Roberta Metsolának, aki valóban e Ház összes európai parlamenti képviselőjének elnöke, hogy elfogadta felkérésünket a kiállítás megnyitására.

Külön köszönet

• a budapesti Capa Központnak,

• a Magyar Természetjáró Szövetségnek,

• a Magyar Nemzeti Múzeum Közgyűjteményi Központjának – a Magyar Természettudományi Múzeumnak,

• a Budapesti Művészetek Palotájának,

• a frakciómnak, a Patriotáknak a társszponzorálásért,

• és végül a Tanács soros magyar elnökségének, amiért nemcsak keményen dolgozik Európa céljainak előmozdításáért, hanem figyelmet szentel lélekemelő élményeknek is.