Hírek

A konnektivitás a versenyképesség kulcsa

2024. 03. 01.

Az Európai Parlament a tegnapi plenáris ülésén megvitatta és jóváhagyta az EU és Chile közötti modernizált társulási megállapodást. Győri Enikő fideszes EP-képviselő felszólalásában üdvözölte az egyezmény megkötését, azonban rámutatott: “Európai érdek a stratégiai partnerségek széles hálózatának létrehozása. Ehhez képest a Bizottság teljesítménye szegényes: öt év alatt három ilyen egyezményt sikerült csak összehozni. A jelenlegi brüsszeli elit elhibázott, túlideologizált kereskedelempolitikáját az Unió versenyképessége is megsínylette.”

A képviselő aláhúzta: “A konnektivitás terén szegényes a Bizottság bizonyítványa. Öt év alatt Chile mellett Új-Zélanddal és Vietnámmal sikerült megállapodni, utóbbival még 2020-ban, tehát azért a korábbi Bizottságot illeti a dicsőség.”

„Ez a Bizottság mindent a zöldítésnek rendelt alá. Kivitelezhetetlen célokat tűzött ki az iparral szemben, főleg, hogy nem rendelkezünk a zöld átálláshoz szükséges kritikus és stratégiai nyersanyagokkal. Ezek beszerzéséhez kell kialakítanunk a stratégiai partnerségek széles hálózatát. Ehelyett Brüsszel az európai vállalatokkal szemben extra jelentéstételi kötelezettséget támasztottak, a partnerországokkal szemben pedig teljesíthetetlen és sértő fenntarthatósági elvárásokat. Ezt az elhibázott, túlideologizált kereskedelempolitikát az Unió versenyképessége is megsínylette.”

„A következő Bizottságnak tanulnia kell az előző hibáiból, s Európa versenyképességéért, üzletbarát környezet kialakításáért kell dolgoznia” – emelte ki Győri Enikő.

Háttér: A 20 millió lakosú Chile Latin-Amerika ötödik legnagyobb gazdasága. Az EU harmadik legnagyobb kereskedelmi partnere Latin-Amerikában, míg az Unió Chile második legnagyobb áruexportpiaca. A modernizált megállapodás elmélyíti az EU és Chile közötti kereskedelmi és befektetési kapcsolatokat, és új lehetőségeket biztosít az uniós vállalkozások számára. Ezután az EU kivitelének 99,9%-a vámmentes lesz, ami várhatóan idővel akár 4,5 milliárd euróval növeli az EU Chilébe irányuló exportját. Az egyezmény nagyobb hozzáférést biztosít majd a zöld gazdaságra való átállás szempontjából nélkülözhetetlen chilei nyersanyagokhoz és tiszta tüzelőanyagokhoz, például a lítiumhoz, rézhez és hidrogénhez. A legérzékenyebb mezőgazdasági termékek esetében nincs teljes liberalizáció, azok behozatala Európába továbbra is kvótákhoz kötött. A megállapodás további 216 uniós mezőgazdasági földrajzi árujelzőt és 18 chilei földrajzi jelzést részesít oltalomban, így a védett magyar borokon és szeszesitalokon túl védelemben részesül ezentúl a csabai és gyulai kolbász, szegedi szalámi, illetve a kalocsai és szegedi fűszerpaprika is. Az egyezmény Magyarország számára kedvező kereskedelmi feltételeket teremt, többek között liberalizálja az akkumulátorgyártáshoz elengedhetetlen nyersanyagok behozatalát.