2022. 12. 14.
Az Európai Parlament mai plenáris ülésén megvitatta az Egyesült Államok ún. Inflációcsökkentési törvényét, amely 2023 januárjáról adókedvezményekben és támogatásokban részesíti az USA-ban a zöld befektetéseket, így az elektromos autók és akkumulátorok gyártóit, s azokból kizárja az európai cégeket. Győri Enikő, a Fidesz EP-képviselője felszólalásában elmondta: „Szövetségesek vagyunk, ugyanakkor gazdasági versenytársak is. Az Unió vezetőinek is fel kellene végre ismerniük: az energiaválság, a szankciók és az amerikai gazdaságpolitika mind a mi versenyképességünket rontja.”
Győri Enikő rámutatott: „Mára már egyértelmű, hogy az USA nem fogja megváltoztatni a törvényt. Lehetőségeink korlátozottak, ha nem akarunk kereskedelmi háborút. Importvám bevezetése nem lenne összehangban a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) szabályaival. A WTO-nál pereskedni időigényes, mire jogorvoslatot nyernénk, a vállalatok már rég áttelepültek az USA-ba. A tagállami támogatások pedig egyenlőtlen helyzetet teremtenének az EU-ban a gazdagabb és a szegényebb országok között.”
A képviselő mindezek helyett azt javasolta, segítsük végre az európai vállalatokat. „Hozzuk tető alá a függőben lévő szabadkereskedelmi egyezményeket, és gondoljuk újra az EU állami támogatási rendszerét. A nehézkes és lassú szabályok helyett beruházás-barát környezetre van szükség. Meg kell szabadulnunk továbbá a saját bürokrácia-növelő, a kis- és középvállalkozásokat ellehetetlenítő jogszabályainktól.” Végezetül azt kérte, a Bizottság ne eladósítás árán akarjon létrehozni egy alapot az ipar megújítására.
Háttér: Az inflációcsökkentési törvény az amerikai kormány egyértelműen protekcionista környezetvédelmi és társadalmi reformprogramja. Célja az amerikai ipar védelme és a gazdaság élénkítése, a vállalatok támogatása az energiafordulat végrehajtása terén. A törvény adókedvezményeket tartalmaz az Egyesült Államokban gyártott elektromos autókra és akkumulátorokra. Ez Európától vonná el a befektetéseket, ami csak tovább súlyosbítaná a gazdasági válságot az EU-ban.