2021. 07. 02.
Július elsején Szlovénia vette át Portugáliától az Európai Tanács soros elnöki tisztségét a következő fél évre. Járóka Lívia, az Európai Parlament fideszes alelnöke üdvözölte a szlovén elnökséget, egyben megköszönte a portugál elnökség elmúlt félévben végzett munkáját. “Üdvözlöm az Európai Tanács soros elnökségének új, szlovén csapatát. Sok sikert kívánok a következő hat hónap kemény munkájához! Az elnökségi programban meghatározott feladatok sikeres végrehajtása közös érdekünk” – emelte ki.
“Ezúton is szeretném megragadni az alkalmat, hogy roma polgártársaim nevében is köszönetet mondjak a portugál elnökségnek az elvégzett munkájáért. Ma a kezünkben van egy új és erős eszköz, az európai roma keretstratégia, amelyet mielőbb végre is kell hajtanunk” – hangsúlyozta Járóka.
“2021 második fele kihívásokkal teli időszak lesz. A polgárok az EU intézményeitől gyors és konkrét válaszokat várnak arra, hogyan lehet legyőzni a globális járvány által generált gazdasági és társadalmi válságot. A járványra adott gyors válasz azonban elmaradt. Több tagország jelentősen lemaradt az oltakozási versenyben, Európa roma közösségei e téren különösen nehéz helyzetben vannak” – mondta a képviselő. Véleménye szerint a járványkezelés és az oltások felvétele nem lehet politikai kérdés. Az életmentés minden politikai érdek felett álló ügy.
Nagy lehetőség előtt állunk: 2021 szeptemberében minden tagállamnak be kell mutatnia nemzeti roma stratégiáját. Együtt kell működnünk és biztosítanunk kell, hogy ezek a stratégiák nem ismétlik meg az elmúlt 10 év hibait és megfelelnek polgáraink elvárásainak. „Nem tűrhetjük, hogy az Európai Unió területén a nők, a gyerekek és a férfiak rendkívüli szegénységben és kirekesztettségben, oltáshoz való hozzáférés és a haladás lehetősége nélkül legyenek kénytelenek élni” – húzta alá a képviselő.
“Bízom abban, hogy a szlovén elnökséget kiemelt figyelemmel követi a nemzeti roma stratégiákat, és eredményesen fog együttműködni minden tagállam hatóságaival az EU roma keret, a portói szociális kötelezettségvállalás, valamint a Next Generation EU és a Helyreállítási és Ellenállóképesség Növelési Eszköz által meghatározottak jegyében” – emelte ki az EP alelnöke. “Nagyon várom az együttműködést a szlovén elnökséggel annak érdekében, hogy közös választ adjunk a roma polgárok igényeire. Itt a lehetőségünk arra, hogy valódi változásokat legyenek ebben a kérdésben az Unióban” – hangsúlyozta a képviselő.