
Elszabadult a jogállamiság hajóágyúja. Mindenki fedezékbe!
2021. 03. 09.
Az Európai Parlament tegnap esti plenáris ülésén a képviselők vitát folytattak a nemzeti adóhatóságok közötti együttműködés erősítéséről. Győri Enikő fideszes EP képviselő a téma kapcsán elmondta: „Egész Európa számára veszélyes, hogy a továbbfejlesztés címszava alatt a baloldal szakmai kérdéseket akar feláldozni az ideológiai hadviselés oltárán. Ha szerdán megszavazzák a jelentést, az azt jelenti, hogy az EP szerint az adócsalással kapcsolatos információcseréből ki kellene zárni azokat a tagállamokat, amelyek ellen jogállamiság vizsgálat folyik. Ez a lépés kizárólag az adócsalókat támogatná. Szerencsére a Parlament véleménye e témában nem jár kötelező erővel”.
Győri Enikő fideszes képviselő a vita után elmondta: „Az adóügyek tagállami hatáskörbe tartoznak. A nemzeti adóhatóságok közötti együttműködés, az alapvető adóügyi adatok tagállamok közötti megosztása azonban évek óta kézzelfogható eredményekkel jár, kölcsönös hasznot hoz az uniós országoknak. E hatékony együttműködés fenntartása, és így az adóelkerülés, adócsalás elleni fellépés közös európai érdek”.
A képviselő kijelentette: „Az elmúlt hónapokban az Európai Bizottság egy ésszerű javaslatot tett le az asztalra az adóügyi együttműködés továbbfejlesztéséről. Az EP Gazdasági és Monetáris Bizottságában ülő képviselőknek a javaslat támogatása, a tisztességes adófizető európai polgárok és vállalatok érdekeinek védelme lenne a feladatuk. Othmar Karas néppárti képviselő javaslata alapján azonban ki lehetne zárni az adóhatóságok közötti adatcseréből azokat az országokat, amelyek ellen jogállamiság vizsgálat folyik. Ez teljes mértékben szembemenne az adóügyi átláthatóság uniós követelményével, és lehetőséget adna arra, hogy politikai vádak alapján bármikor meg lehessen akasztani a tagállamok közötti adóügyi információáramlást. Ez egyedül az adócsalókat, adóelkerülőket segítené”.
„A brüsszeli buborék kezd teljesen elszakadni a valóságtól: hogy várhatjuk így, hogy az európai vállalkozásokat és polgárokat érintő tényleges problémák megoldásán dolgozzanak?! A sehova nem vezető ideológiai csatározás már nem csak egyes tagállamok és az európai szolidaritás ellen irányul, de a legalapvetőbb kérdésekben való együttműködést is maga alá akarja gyűri. Arról nem láttam még előterjesztést, hogy Luxemburgot megbélyegezzék, amiért az ottani cégek 45%-a offshore jellegű, s ügyeskedők a jelenlegi szabályozás kiskapuit kihasználva 55.000 luxemburgi offshore cégbe csoportosítanak át 6.500 milliárd eurót a tagállamokból adóelkerülés céljából, amint azt az OpenLux botrány feltárta” – zárta gondolatait a magyar képviselő.