Hírek

A háborúra nem a szankciók, hanem a béke nyújt megoldást

2023. 02. 02.

Az Európai Parlament az EU-Ukrajna csúcstalálkozóról vitázott mai plenáris ülésén. Deutsch Tamás, a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának vezetője kiemelte: Magyarország elítéli az orosz agressziót. A megtámadott oldalán állunk. Kiállunk Ukrajna függetlensége és területi épsége mellett, erőnkön felül is segítjük az ukrán háborús menekülteket. Kezdetektől támogatjuk Ukrajna Európai Uniós tagságát. Felhívta a figyelmet: Brüsszel azt ígérte, hogy a szankciók a háború befejezéséhez vezetnek, ehelyett a háború brutálisabb mint valaha, Európa viszont tönkremegy a szankciók miatt. „Szankciók helyett békére van szükségünk” – emelte ki Deutsch. Gál Kinga, a képviselőcsoport elnöke a vita kapcsán hangsúlyozta: kezdetektől támogatjuk Ukrajna uniós csatlakozását. A tagjelölt államoknak pedig bizonyos kritériumoknak meg kell felelniük, ilyen a kisebbségek védelme, így az Ukrajna területén élő magyar, román, bolgár kisebbségek jogainak érvényesülése elvárt.

Deutsch Tamás plenáris felszólalásában hangsúlyozta: Magyarország elítéli az orosz agressziót. A háború kezdete óta a megtámadott oldalán áll, kiáll Ukrajna függetlensége és területi épsége mellett. Az ukrajnai menekülteket erőn felül is segítjük, eddig több mint egy millió menekültet fogadtunk be az eddigi legnagyobb magyar humanitárius segélyprogram keretében. Felhívta azonban a figyelmet arra, hogy a szankciókról szóló első döntés meghozatalakor a brüsszeli bürokraták azt mondták a szankciók majd olyan nehéz helyzetbe hozzák Oroszországot, hogy kénytelen lesz befejezni a háborút.

„Egy évvel később most azt látjuk a háború nemhogy nem ért véget, de még brutálisabb mint valaha. A szankciókkal elérni kívánt cél tehát nem teljesült” – emlékeztetett. A szankciók bevezetése óta viszont Európa szerte vágtat az infláció, gazdasági válság és  energiahiány fenyeget. A szankciók tönkreteszik Európát. Békére van szükség. „Ennek érdekében először legyen tűzszünet, ne haljon meg több ember a háborúban. Egész Európa szempontjából az lenne a jó, ha nem dörögnének a fegyverek és megpróbálnánk béketárgyalással jutni valamire. Mindent meg kell tennünk a béke érdekében” – hangsúlyozta a delegációvezető.

Gál Kinga, a Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportjának elnöke szerint álláspontunk egyértelmű: támogatjuk Ukrajna uniós csatlakozását. A csatlakozási folyamat során pedig ugyanazon feltételeknek kell érvényesülniük mint a többi tagjelölt ország esetében.  Így a koppenhágai kritériumok betartása is kulcsfontosságú, hangsúlyozta a Fidesz európai parlamenti képviselője, hiszen az Ukrajna területén élő magyar, román, bolgár kisebbségek jogainak érvényesülése a csatlakozási tárgyalások egyik előfeltétele. Gál Kinga szerint éppen ezek a kisebbségi közösségek lehetnének a legelkötelezettebb támogatói Ukrajna uniós perspektívájának – a most elfogadott törvények azonban nem ezt segítik elő.